Ryzyko przekroczenia poziomów dopuszczalnych i docelowych w 2017

Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4

 

INFORMACJA O PRZEKROCZNENIU POZIOMÓW DOPUSZCZALNYCH ORAZ O MOŻLIWOŚCI WYSTĄPIENIA PRZEKROCZENIA POZIOMÓW DOCELOWYCH SUBSTANCJI W POWIETRZU W 2017 r.

Poziom Alertu

Przekroczenie w 2017 r. dobowego poziomu dopuszczalnego pyłu PM10.

Możliwość wystąpienia w 2017 r. przekroczenia średniorocznego poziomu docelowego benzo(a)pirenu.

Obszar

Przekroczenie dobowego poziomu dopuszczalnego pyłu PM10:

- strefa miasto Rzeszów o kodzie PL1801: Rzeszów. Obszar  około
117 km2 zamieszkały przez około 189 tys. mieszkańców;

- strefa podkarpacka o kodzie PL1802: Krosno, Tarnobrzeg, Jasło. Obszar  około 166 km2 zamieszkały przez około 130 tys. mieszkańców.

 

Możliwość przekroczenia średniorocznego poziomu docelowego B(a)P:

- strefa miasto Rzeszów o kodzie PL1801: Rzeszów. Obszar  około
117 km2 zamieszkały przez około 189 tys. mieszkańców;

- strefa podkarpacka o kodzie PL1802: Nisko, Przemyśl, Jasło, Krosno, Sanok, Tarnobrzeg, Dębica, Mielec, Jarosław. Obszar  około 427 km2 zamieszkały przez około 393 tys. mieszkańców.

Stwierdzone przekroczenia

Przekroczenie dobowego poziomu dopuszczalnego pyłu PM10 związane jest z wystąpieniem w 2017 r. ponad 35 dni ze stężeniem pyłu PM10 wyższym od 50 μg/m3. Przekroczenie dobowego poziomu dopuszczalnego pyłu PM10 odnotowano na stacjach monitoringu powietrza zlokalizowanych:

·   w Rzeszowie przy ul. Rejtana – 36 przekroczeń;

·   w Krośnie przy ul. Kletówki– 38 przekroczeń;

·   w Tarnobrzegu przy ul. M. Dąbrowskiej – 37 przekroczeń;

·   w Jaśle przy ul. Sikorskiego – 36 przekroczeń.

 

Możliwość przekroczenia średniorocznego poziomu docelowego B(a)P w 2017 r. związana jest z wystąpieniem, w poddanych analizie ostatnich 12 miesiącach, średniego stężenia B(a)P wyższego od
1 ng/m3. Analiza objęła okres od 01.04.2016 r. do 31.03.2017 r. W tym okresie średnie stężenie B(a)P wyższe od 1 ng/m3 odnotowano na stacjach monitoringu powietrza zlokalizowanych:

·   w Rzeszowie przy ul. Rejtana – 4,4 ng/m3;

·   w Nisku przy ul. Szklarniowej– 4,5 ng/m3;

·   w Przemyślu przy ul. Grunwaldzkiej– 3,8 ng/m3;

·   w Jaśle przy ul. Sikorskiego – 4,3 ng/m3;

·   w Krośnie przy ul. Kletówki – 4,5 ng/m3;

·   w Sanoku przy ul. Sadowej - 3,9 ng/m3;

·   w Tarnobrzegu przy ul. M. Dąbrowskiej – 4,5 ng/m3;

·   w Dębicy przy ul. Grottgera – 9,9 ng/m3;

·   w Mielcu przy ul. Pogodnej – 4,8 ng/m3;

·   w Jarosławiu przy ul. Pruchnickiej – 5,8 ng/m3.

Źródło informacji

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Rzeszowie

Przyczyny

Wysokie stężenia dobowe PM10 i B(a)P miały miejsce  w okresie zimowym i związane były ze zwiększoną emisją zanieczyszczeń ze spalania paliw na cele grzewcze.

Działania zapobiegawcze

Ograniczenie emisji z indywidualnych gospodarstw domowych poprzez:

1.    ogrzewanie mieszkań lepszym jakościowo paliwem,

2.    w przypadku posiadania pieców z możliwością górnego spalania stosowanie tej metody. Instrukcja górnego spalania w kotłach domowych dostępna jest m.in. na stronie www.czysteogrzewanie.pl

3.    wymianę dotychczasowego, wysokoemisyjnego kotła  na paliwa stałe na nowoczesny kocioł spełniający normy dla kotłów V klasy, kocioł gazowy lub inne niskoemisyjne źródło ciepła i energii (pompy ciepła,  kotły olejowe lub opalane biomasą,  kolektory słoneczne, instalacje fotowoltaiczne). Fundusze na ograniczenie niskiej emisji w województwie podkarpackim możliwe są do pozyskania m.in.:

- z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. Beneficjentem (wnioskodawcą) mogą być jednostki samorządu terytorialnego, ich związki i stowarzyszenia, podmioty, w których większość udziałów lub akcji posiadają jednostki samorządu terytorialnego lub ich związki i stowarzyszenia. Pomoc udzielana jest przez beneficjenta  na rzecz ostatecznych odbiorców (właścicieli gospodarstw domowych).

- z programu „Przyjazny Dom” Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie, przeznaczonego dla osób fizycznych. Pomoc finansowa będzie udzielana łącznie w formie dotacji i pożyczki lub wyłącznie w formie pożyczki z preferencyjnym oprocentowaniem.

 

Jednocześnie przypominany, że obowiązuje ustawowy zakaz spalania odpadów w piecach domowych i na wolnym powietrzu oraz ustawowy zakaz wypalania traw. Za spalanie odpadów w instalacjach grzewczych lub na wolnym powietrzu oraz wypalanie traw grozi grzywna lub kara aresztu.

 

Ograniczenie emisji z transportu poprzez jak najczęstsze korzystanie z publicznych środków transportu.

Opracował

Beata Michalak

Godzina i data

godz. 9.00  dnia 21.04.2017 r.

SMS

WCZK OSTRZEGA:

Przekroczenie w 2017 r. na terenie Rzeszowa, Jasła, Krosna i Tarnobrzega dobowego poziomu dopuszczalnego pyłu PM10.

Możliwość przekroczenia w 2017 r. na terenie Rzeszowa, Krosna, Jasła, Przemyśla, Dębicy, Jarosławia, Mielca, Niska,  Sanoka, Tarnobrzega średniorocznego poziomu docelowego benzo(a)pirenu.

Szczegóły na stronie http://czk.rzeszow.uw.gov.pl/index.php/oik

RSO

Uwagi

Wyniki monitoringu jakości powietrza dostępne są na stronie http://stacje.wios.rzeszow.pl/

 

 

 

/* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:Standardowy; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-ansi-language:#0400; mso-fareast-language:#0400; mso-bidi-language:#0400;}

 

Ograniczenie tonażowe w ciągu drogi wojewódzkiej nr 884

Od dnia 30 grudnia 2016 r. do odwołania około 60-metrowy odcinek drogi wojewódzkiej nr 884 relacji Przemyśl – Domaradz w m. Barycz (Gmina Domaradz) będzie zamknięty dla ruchu pojazdów o masie całkowitej przekraczającej 10 ton. Ograniczenie nie dotyczy autobusów oraz pojazdów gospodarki komunalnej.

Bardzo obfite opady deszczu w październiku i listopadzie br. oraz częste wahania temperatury w grudniu spowodowały oberwanie się skarpy pod jezdnią. Wprowadzenie zmian w organizacji ruchu jest konieczne z uwagi na zagrożenie oberwania się całego korpusu drogi, co z kolei może doprowadzić do całkowitego zamknięcia drogi dla ruchu kołowego i pieszego.

Na wspomnianym wyżej odcinku ruch odbywa się wahadłowo. Wprowadzone zostało również ograniczenie prędkości do 40 km/h.

Poradnik - Burze Nawałnice

Poradnik - burze nawałnice

Regionalny System Ostrzegania